Lakierowanie
Jedną z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych form uszlachetniania wydruków jest lakierowanie UV. Określenie „uszlachetnianie” może być mylące,ponieważ zabieg ten nie służy wyłącznie ozdobie. Można wykorzystać go także do ochrony druku przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Polega to na pokryciu powierzchni materiałów drukowanych cienką warstwą lakieru. W zależności od funkcji, którą ma spełniać druk, a także rodzaju projektu, wykorzystuje się lakierowanie całości druku lub tzw.lakier wybiórczy.
W pierwszym przypadku całość uszlachetnianych materiałów uzyskuje jednolitą, gładką,błyszczącą (lub matową) powierzchnię. Zabieg taki ma podwójne znaczenie – z jednej strony chroni papier przed zniszczeniem, z drugiej – może spełniać funkcje dekoracyjne, ponieważ zarówno błysk, jak i aksamitny mat przyciągają uwagę.
Drugi zabieg – lakierowanie wybiórcze– polega na pokryciu tylko wybranych fragmentów druku. W zdecydowanej większości przypadków stosuje się w tym przypadku lakier błyszczący, ale nie jest to regułą. Zadaniem uszlachetnienia jest zwrócenie uwagi na ważne części projektu (np. nazwę i logo firmy, tytuł książki, nazwisko autora)lub też wzbogacenie grafiki o element ciekawy wizualnie.
Warto zauważyć, że lakierowanie oddziałuje także w pewnym stopniu na zmysł dotyku. Powierzchnia błyszcząca jest śliska, matowa – lekko aksamitna. Dlatego lakier UV nie tylko przyciąga spojrzenia, ale także prowokuje do tego, by pokrytą nim powierzchnię dotknąć.
Wspomnijmy także o interesujących efektach, jakie można uzyskać dzięki łączeniu lakieru UV z innymi usługami poligraficznymi. I tak np. lakier matowy może stanowić tło dla elementów wypukłych, błyszczących,wykonanych metodą druku wypukłego. Lakier wybiórczy można natomiast łączyć z tłoczeniem czy też wykrawaniem określonych wzorów.
Szczególnie ciekawy efekt(wymagający jednak ogromnej precyzji) można uzyskać właśnie dzięki wykrawaniu wzorów w druku, który został przyozdobiony lakierem wybiórczym. Trzeba przy tym uważać,by odpowiednie obszary idealnie się pokrywały – ani lakier, ani też wycięcie nie może ulec przesunięciu. Przy pomocy wykrawania można zmienić np. zewnętrzny obrys druku (nadać inny kształt narożnikom, wyciąć wzory w krawędziach) lub też wprowadzić ażurowe, dekoracyjne wycięcia w dowolnym miejscu kartki (kartonu).
O ile lakierowanie wybiórcze wykonuje się indywidualnie, o tyle na potrzeby tzw. sztancowania tworzy się wykrojnik wielokrotnego użytku. Dzięki temu dodruk materiałów przebiega szybciej, a jego koszt jest niższy.